Odpowiednie okno to nie tylko estetyka, ale także komfort mieszkania. Okna służą nie tylko do wyglądania na świat, ale także do izolacji termicznej i bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Wybierz model odpowiedni do przeznaczenia okna

Wiele osób uważa, że liczy się tylko dobrze wyglądające okno. Klienci często wybierają najtańszy model. To duży błąd. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czynniki inne niż estetyka, takie jak lokalizacja budynku. W przypadku mieszkań na pierwszym piętrze domów jednorodzinnych lub w centrum należy wziąć pod uwagę zabezpieczenia antywłamaniowe. Jeśli nie chcemy spędzać większości dnia chowając się za zasłoną, najlepiej wyposażyć okna wychodzące na słońce w szyby przeciwsłoneczne lub refleksyjne. Na obszarach o siarczystych zimach warto zainwestować w okna o minimalnym współczynniku przenikania ciepła. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby dokonać dobrego zakupu.

Co jest lepsze, okno drewniane, PCV czy aluminiowe?

Temat wyboru materiału okna jest na tyle złożony, że napisaliśmy na ten temat osobny artykuł: Okna drewniane czy plastikowe, w którym podsumowujemy wady i zalety różnych rozwiązań. Przed wyborem rozwiązania warto zastanowić się, jaki materiał będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli szukasz okien, które będą trwałe, będą miały ładny wygląd i ograniczą przenikanie ciepła, okna drewniane mogą być najlepszą opcją.

Jaki rodzaj oszklenia powinienem wybrać?

Okno to coś więcej niż tylko rama. To także szyba. Najpopularniejsze są rozwiązania 1-komorowe, w których pomiędzy dwiema szybami znajduje się szczelina wypełniona gazem, argonem lub kryptonem. Coraz popularniejsze stają się jednak także modele dwukomorowe, które zapewniają jeszcze lepszą izolację. Istnieją również różne rodzaje szkła:

  • Zwykłe - wykonane ze szkła typu podstawowego.
  • Warm to specjalna powłoka, która odbija ciepło z grzejników z powrotem do pomieszczenia.
  • Bezpieczny - łamie się na małe kawałki bez ostrych krawędzi
  • Zabezpieczenie przed kradzieżą dzięki specjalnej konstrukcji, która chroni przed złodziejami.
  • Chłonne - lepiej chronią przed przegrzaniem wnętrza.
  • Odblaskowe, przeciwsłoneczne - mają działanie przeciwsłoneczne.
  • Dekoracyjne: przyciemniane i dekorowane szkła o mniejszej przejrzystości.

Dodatkowe funkcje okna

Nie wszystkie okna są takie same. Większość okien o dużych powierzchniach nie otwiera się lub tylko niewielka ich część, np. górne skrzydło, jest ruchoma. Okna mogą się przesuwać, otwierać na zewnątrz, do wewnątrz lub pod kątem. Inny produkt można wybrać do przeszklonej ściany na tarasie, a inny na poddasze. Niektóre z najbardziej zaawansowanych modeli są nawet wyposażone w inteligentne funkcje i sterowanie elektroniczne. Wybór jest ogromny.

Gwarancja producenta

Należy pamiętać, że polskie prawo NIE wymaga od producentów okien udzielania gwarancji. Przed zakupem upewnij się, że wiesz, czy otrzymasz gwarancję i na jak długo. Dowiedz się również, co obejmuje gwarancja. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Dodatkowe usługi

Dowiedz się, czy sprzedawca lub producent oferuje opcjonalne usługi, takie jak transport i montaż podczas zamawiania nowego okna. Niektóre z tych usług są wliczone w cenę, podczas gdy inne są płatne. Możliwe jest jednak, że sprzedawca lub producent nie zapewni żadnych takich usług. Może to prowadzić do dodatkowych kosztów, wynajęcia firmy naprawczej i dużego stresu. Sprawdź zakres usług przed złożeniem zamówienia, aby uniknąć późniejszych problemów.

Warto przeczytać