Jak uszczelnić okna plastikowe, gdy z budynku ucieka ciepłe powietrze, a rachunki za ogrzewanie są wyższe niż moglibyśmy się spodziewać? Istnieje wiele sposobów na uszczelnienie okien. Dziś podzielimy się tymi najskuteczniejszymi. Dowiedz się o nich więcej i daj im spróbować!

Uszczelnianie okien plastikowych w budynkach

Choć w upalne letnie dni nie odczuwamy zbytnio, to fakt nieszczelności okien może być przyczyną problemów w przypadku zimna, wiatru, deszczu, śniegu i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szacuje się, że 1/3 energii cieplnej tracona jest przez nieszczelne okna. Zanim zaszokują nas niskie temperatury, warto sprawdzić wszystkie okna w domu lub mieszkaniu. Jak można sprawdzić szczelność okien plastikowych? Oto trzy metody:

  • Przyłóż rękę w miejscach, gdzie okno plastikowe styka się ze ścianą, a także przy zawiasach. Jeśli poczujesz w dłoni wyraźny chłód lub powiew wiatru, okno nie jest prawidłowo uszczelnione.
  • Umieść kawałek papieru w szczelinie między ramą okna a skrzydłem i zamknij okno. Jeśli papier da się wyciągnąć, czas uszczelnić okna.
  • Badanie termowizyjne może być zamówione przez niektórych ludzi, aby zobaczyć dokładnie, gdzie idzie ciepło. Jest to kosztowna usługa, ale może się opłacić, zwłaszcza jeśli mieszkanie lub dom wymaga gruntownego remontu.

Dlaczego termoizolacja jest tak ważna Po pierwsze, uszczelnienie okien zmniejsza straty ciepła i obniża rachunki za ogrzewanie. Ale to nie wszystko. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mogą pozwolić na przesiąkanie wilgoci przez uszczelki. Może to prowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Problemem, który może wystąpić jest zbyt duża ilość drobnego śniegu. Może on spowodować pogorszenie się nieszczelności okien, jeśli dostanie się do ramy, a następnie stopnieje lub ponownie zamarznie. Należy również pamiętać, że szczelne okna mogą tłumić hałasy z zewnątrz i zapobiegać przedostawaniu się dymu lub oparów do środka.

Nieszczelne okna -przyczyny

W budownictwie najczęściej stosuje się okna plastikowe. Są one mocne, trwałe i wytrzymałe, a także świetnie wyglądają. Okna plastikowe mogą również przeciekać, co może prowadzić do utraty ciepła i przenikania wilgoci do budynków. Konieczne będzie naprawienie okien, które są nieszczelne w Twoim domu lub mieszkaniu. Co powinieneś zrobić? Wszystko zależy od źródła przecieków.

Nieszczelności mogą być spowodowane przez wiele rzeczy:

  • Zły stan uszczelek. Szczelność Twoich okien ucierpi, jeśli będą one uszkodzone lub popękane. W takich przypadkach należy wymienić uszczelki. Jeśli to nie uszczelki, możemy je od czasu do czasu umyć płynem do naczyń i zakonserwować specjalnym preparatem.
  • Okna, które nie są odpowiednio wyregulowane. Okna plastikowe mogą być ustawione w trybie letnim lub zimowym. Skrzydło mocniej przylega do ram, gdy jest w trybie zimowym. Jak uszczelnić okna plastikowe poprzez regulację? W następnej części podamy szczegółowe instrukcje.
  • Nieprawidłowy montaż okna metodą tradycyjną może spowodować nieszczelności pomiędzy ramą a skrzydłem.

Aby uszczelnić okna plastikowe, konieczna jest regulacja

Regulacja okien powinna być wykonywana co najmniej dwa razy w roku, zimą i latem. W lecie materiały rozszerzają się pod wpływem wyższych temperatur. Zimą natomiast kurczą się pod wpływem niższych temperatur. Może to prowadzić do nieszczelności okien. Możemy również doprowadzić do rozregulowania okien poprzez wielokrotne ich uchylanie, zamykanie i otwieranie. Jeśli nie są one dostosowane do pory roku, latem okna będą zbyt mocno przylegać do ramy, co może prowadzić do uginania się i trudności z zamykaniem. W zimie mogą powstawać nieszczelności. Okna plastikowe są najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury, więc warto zwrócić na to uwagę. Regulacja jest prosta i można ją znaleźć na karcie gwarancyjnej okna. Poniżej przykładowa instrukcja jak wyregulować okna plastikowe.

  • Otwórz okno plastikowe. Na wewnętrznej stronie ramy znajdziesz trzy mimośrody: górny, dolny i środkowy.
  • Mimośrody można obracać za pomocą klucza lub imbusa. Pozwalają one na regulację nacisku na ramę. W trybie letnim powinien on być lekko odsunięty od ramy, a w trybie zimowym "schowany".
  • Aby zapewnić najlepszy kontakt ramy okna z mimośrodem, regulujemy jego położenie.

Należy pamiętać, że regulacji wymagają również zawiasy. To one często odpowiadają za opadanie okien oraz za trudności z prawidłowym zamykaniem i otwieraniem skrzydła. Zapobiega to uchylaniu się i brakom szczelności. Regulacji wymagają zarówno okna drewniane, jak i plastikowe.

Jakie materiały są najlepsze do uszczelniania okien plastikowych? Uszczelki, taśmy i pasy uszczelniające

Jak uszczelnić szczelinę między parapetem a oknem? Jakie są najlepsze sposoby uszczelniania szczelin w oknach plastikowych Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących metod uszczelniania:

  • Wymień uszczelki, które się zużyły, jeśli twoje okna przeciekają. Jak to zrobić. Najpierw usuń stare uszczelki. Następnie zetrzyj pozostałości papierem ściernym. Na koniec przetrzyj powierzchnię do czysta spirytusem. Na styku ram nakładamy nowe uszczelki okienne (najlepiej silikonowe lub gumoilikonowe, samoprzylepne).
  • Świetnym sposobem na uszczelnienie okien plastikowych są specjalne taśmy. Nakłada się je od strony zewnętrznej, połową na ramę, a drugą połową na ścianę. Taśma uszczelniająca jest odporna na promieniowanie UV, nie kurczy się i nie rozszerza pod wpływem promieni słonecznych. Można ją zamurować lub zamalować.
  • Taśmy uszczelniające okna pełnią podwójną funkcję: są zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Można je przycinać w dowolnych kształtach, które nam się podobają. Montując taśmy uszczelniające okna, zwracamy uwagę na to, aby nie utrudniały otwierania i zamykania okna. W sklepach można znaleźć taśmy uszczelniające w różnych kolorach. Są one łatwe w montażu i mają samoprzylepne krawędzie, które sprawiają, że jest to szybkie i proste. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą służyć przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Jak skutecznie uszczelnić okna plastikowe i jakiego materiału uszczelniającego należy użyć?

Możesz być pewien niższych rachunków za ogrzewanie z uszczelnionymi oknami Zapewnia to, że dom jest ciepły i wygodny. Zapobiega również rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Jeśli Twoje okna nadal przeciekają po sprawdzeniu ich uszczelek i odpowiednim wyregulowaniu, możesz rozważyć jedną z tych metod ich uszczelnienia. Jakiej uszczelki powinieneś użyć, aby uszczelnić okno?

  • Idealnie nadaje się do dużych przecieków dzięki piance poliuretanowej. Najczęściej stosuje się ją do uszczelnienia połączenia między ramą a murem. Pianka uszczelniająca szybko się rozszerza, więc należy zachować ostrożność. Po zastygnięciu i stwardnieniu produktu możesz usunąć nadmiar materiału za pomocą noża do tapet. Możliwe są zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne zastosowania pianki poliuretanowej.
  • Do uszczelnienia szczeliny między szybą a ramą warto użyć silikonu. Silikon najlepiej stosować we wnętrzach. Przed nałożeniem produktu czyścimy i odtłuszczamy wszystkie powierzchnie. Za pomocą specjalnego pistoletu wyciskamy równomiernie produkt w miejscach, gdzie występują nieszczelności. Następnie wygładzamy warstwę aplikacji za pomocą palca zamoczonego w płynie do naczyń i przetartego wodą.
  • Akryl ma podobne właściwości do silikonu, ale akryl można również zamalować (silikon pochłania kolor, co utrudnia dopasowanie odpowiedniego koloru do wystroju). Środek ten można stosować zarówno na okna drewniane, jak i plastikowe. Jego zastosowanie jest podobne do silikonu.

Po uszczelnieniu okien akrylem, silikonem lub pianką poliuretanową należy odczekać kilka godzin. Następnie okna należy chronić przed promieniami słonecznymi i wilgocią. Preparaty będą prawidłowo funkcjonować tylko wtedy, gdy zostaną całkowicie wysuszone.mebleobrancz

Warto przeczytać