Problem ten jest powszechny w budownictwie wielorodzinnym, gdzie na szybach okiennych może osadzać się para wodna. Jednak gromadzenie się rosy na zewnętrznej stronie okna nie jest oznaką niskiej izolacji, ale wysokiej stolarki. Okno nie przepuszcza ciepła, więc na zewnątrz jest chłodno. Na chłodnych elementach rosa osiada podczas deszczu. Parowanie od wewnątrz to zupełnie inny problem. Jak można rozwiązać problem pary wodnej?

Dlaczego okna parują? Co robić w przypadku zaparowanych okien?

Zmieniająca się pogoda na zewnątrz, zimny wiatr i szybko zapadający zmrok, a w środku ciepłe grzejniki - to znaki, że nadeszła jesień. Październikowa aura nie omija swoich miłośników, zaparowanych okien i pokrytych wodą parapetów. Właściciele "nowoczesnej" stolarki, która ma mniej niż kilkanaście lat, będą w stanie zidentyfikować pierwotną przyczynę. Warto wiedzieć, że skraplanie się pary wodnej na szybach i na parapetach okien jest naturalnym procesem fizycznym. Zależy on od temperatury i wilgotności panującej na zewnątrz.

Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się w najchłodniejszych miejscach, takich jak narożniki okien i ścian, gdy na zewnątrz jest zimno lub mroźno. Na oknach pojawia się, gdy temperatura szyby spadnie poniżej "punktu rosy", czyli gdy bardzo wilgotne powietrze styka się z chłodnym oknem. Najbardziej wrażliwa jest dolna krawędź okna, tuż nad listwą przyszybową.

Wentylacja jest ważna

Co możemy zrobić? Prawidłowa wentylacja to pierwsza rzecz, którą należy zrobić. Wymiana powietrza w systemach grawitacyjnych, które znajdują się w większości bloków mieszkalnych i domów, polega na wymianie wilgotnego i ciepłego powietrza w pomieszczeniach na suche i świeże powietrze zewnętrzne. Świeże powietrze dostarczane jest przez nawiewniki lub... nieszczelne okna. Wywiew odbywa się przez kratki wentylacyjne, najczęściej w kuchni i łazienkach. Tylko nowoczesne, prawie szczelne okna, które nie mają nawiewników, pozwalają na dopływ świeżego powietrza. Zakłócają one pracę systemu, nawet jeśli zakładają nieszczelność stolarki.

Co możemy zrobić? Najlepiej oprócz wycierania parapetów regularnie - co najmniej dwa razy dziennie - wietrzyć dom. Takie postępowanie może prowadzić do strat ciepła i jest uciążliwym obowiązkiem. Znacznie wygodniejsze jest zainstalowanie nawiewników lub mikrowentylatorów, które zapewniają stały dopływ świeżego powietrza.

Nawiewniki mogą to robić nawet przy zamkniętym otworze. W pełni otwarty otwór może mieć przekrój do 4 000 mm2. Przepływ powietrza może wynosić od 5 m3/h (w zamknięciu) do 30 m3/h w pozycji otwartej. Mikrowentylatory mają przekrój otworu około 400 mm2 (10 razy mniejszy niż wentylator) i zapewniają mniejszy przepływ powietrza około 2 m3/h. Montowane są zazwyczaj parami i pozwalają na uzyskanie przepływu zbliżonego do przepływu w nawiewniku zamkniętym.

Postaw na jakość

Innym rozwiązaniem na zaparowane okna jest podniesienie ich temperatury. Najczęściej odbywa się to poprzez wymianę stolarki na taką, która jest bardziej izolacyjna. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na specyfikację okna. Nie wystarczy bowiem zagwarantować ich szczelność. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie elementy składają się na okno i szybę, która jest w nim zamontowana. Ramka międzyszybowa jest najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, gdyż często dochodzi do rozpryskiwania się szkła na dolnych krawędziach. Nowoczesne okna PCV są wyposażone w szyby zespolone. Składają się one z dwóch lub trzech szyb oddzielonych specjalną ramką dystansową - ramką międzyszybową. Ramka jest cieplejsza, co oznacza, że temperatura na krawędzi szyby będzie wyższa i oddalona od "punktu rosy". Jest ona naprawdę ciepła tylko wtedy, gdy jest wykonana z odpowiedniego materiału.

Jest wykonana ze stali, a jeszcze lepiej z poliwęglanu. Podnosi temperaturę krawędzi szyby o kilka stopni. Zapobiega przekroczeniu punktu rosy, dzięki czemu szkło wewnątrz domu nie paruje. Specjalny absorbent znajduje się również wewnątrz szyby zespolonej. Pochłania on wilgoć przez mikrootwory w ramie i zapobiega jej narastaniu wewnątrz wkładu szklanego.

Warto przeczytać