Okna to ważny element domu, który pozwala zamknąć go w oryginalnym stanie. Okna, które zostały zamontowane przed rozpoczęciem prac tynkarskich lub wykończeniowych, są podatne na zabrudzenia i uszkodzenia. Łatwo im zapobiec, stosując się do kilku prostych zasad. W kolejnym tekście z serii "Stolarka na budowie" przedstawimy, jak w kilku krokach zabezpieczyć okna do przyszłych prac.

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie okien przed tynkowaniem?

Montaż okien to ważny etap w procesie budowlanym. Dzięki niemu można zamknąć dom w stanie surowym i rozpocząć tynkowanie i wykańczanie. Ważne jest, aby zabezpieczyć okna podczas budowy. Szyby, profile i zawiasy nie wytrzymują kontaktu z materiałami budowlanymi, pyłem i kurzem, który często występuje na placach budowy. W ten sposób z braku ochrony mogą powstać uszkodzenia.

Jak chronić okna przed tynkowaniem?

W marketach budowlanych dostępnych jest wiele taśm i folii. Do zabezpieczenia okien plastikowych potrzebna będzie folia malarska lub stretch. Powinna być ona przezroczysta i gruba. Folia zabezpiecza okno przed farbą, zaprawą, klejami i zaprawą. Polecana jest również taśma malarska PCV. Nie pozostawia ona kleju na pakietach szybowych i profilach okiennych. Zarówno taśmy, jak i folie mogą być drogie.

Jak zabezpieczyć okna przed pracami wykończeniowymi?

  1. W pierwszej kolejności należy okleić okna folią. Dobrym wyborem jest ekipa tynkarska, która ma sprawdzone metody. Samodzielnie oklej okna taśmą. Zostaw kilka centymetrów na tynkowanie.
  2. Zalecamy, aby na czas budowy używać jednego uchwytu roboczego. Po zakończeniu budowy można zamontować właściwe klamki. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom powłoki klamki.
  3. Okna przejściowe powinny być zabezpieczone od zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Podczas budowy nie należy stosować okien tarasowych typu HST. Liczne zarysowania i otarcia mogą być spowodowane przez próg aluminiowy oraz ruchome rolki z wózków na szynie niskiego progu. Powinieneś zabezpieczyć próg drzwi, jeśli planujesz zastosować szersze przejście. Upewnij się również, że przed zamknięciem okna wyczyścisz z niego wszelkie cząstki cementu, kurzu czy piasku.
  4. Chroń ruchome części okna, czyli zawiasy, przed pyłem budowlanym. Zwiększa on tarcie pomiędzy współpracującymi elementami okucia. Do zabezpieczenia zawiasów należy również użyć taśmy.
  5. Zalecamy usunięcie lub zabezpieczenie wszelkich plastikowych osłonek na okucia.

Co należy zrobić po zakończeniu prac tynkarskich i wykończeniowych?

  1. W pierwszej kolejności należy oczyścić uszczelki. Najlepiej umyć je przy użyciu łagodnego detergentu i wody. Istnieją również specjalne środki chemiczne do czyszczenia, które można stosować do PCV.
  2. Jeśli okaże się, że otwory, odpływy i szczeliny wentylacyjne są niedostępne, należy je wyczyścić.
  3. Jako ostatni krok zalecamy wyczyszczenie wszystkich ruchomych części, w tym zawiasów. Naoliwić wszystkie ruchome części okuć. Okucia powinny być wyregulowane, jeśli okna nie były wykończone.

Bezpieczeństwo okien jest ważne przed i w trakcie budowy.

Warto przeczytać