Wiosna to czas, kiedy mieszkanie i ogród są dokładnie sprzątane. Okna również powinny być wyczyszczone. Nie ograniczaj się do umycia szyb, jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność. Oto kilka wskazówek dotyczących wiosennego przygotowania okien drewnianych.

Kiedy jest najlepszy sezon na mycie okien?

Zanim zaczniesz zabiegi okienne, poczekaj na ładną pogodę. W tym przypadku ani mróz, ani zbyt duże nasłonecznienie nie są Twoim przyjacielem. Jeśli słońce jest zbyt ostre dla okien, mogą pozostać smugi, które są trudne do czyszczenia. A w czasie mrozu nie umyjesz okien.

Najlepszą pogodą jest więc ciepły, ale niezbyt gorący dzień z lekko zachmurzonym niebem. Wiosną takie dni łatwo znaleźć.

Zanim zaczniesz sprzątać, poświęć chwilę na przemyślenie następujących kwestii:

Zanim zaczniesz, okno musi być odpowiednio przygotowane. Usuń z okna brud i kurz (na przykład za pomocą odkurzacza).

Na parapetach oraz w trudno dostępnych szczelinach można znaleźć błoto, kurz, gnijące liście, a czasem także mech lub grzyby. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych warto zamieść i wymieść wszystkie większe zanieczyszczenia.

Czyszczenie okien drewnianych

Omówimy czyszczenie i pielęgnację ram drewnianych. Okna można umyć popularnymi płynami dostępnymi w marketach i drogeriach, ale czyszczenie ram wymaga innego produktu.

Do czyszczenia okien drewnianych należy używać specyficznych preparatów i środków konserwujących, w postaci balsamów. (ważne: stosowanie popularnych środków czyszczących może uszkodzić powierzchnię lakieru). Dzięki nim lakier dłużej zachowa swoje właściwości ochronne.

Ważne jest, aby podczas konserwacji kontrolować stan lakieru. Jeśli zauważysz ubytki lub łuszczenie, możesz oczyścić go drobnoziarnistym papierem i nałożyć świeżą warstwę. Możesz mieć pewność, że drewno nie będzie gnić.

Proces czyszczenia i pielęgnacji okien drewnianych jest trudniejszy niż tych wykonanych z plastiku lub aluminium. Jest też odwrotnie: okna drewniane, które są odpowiednio pielęgnowane, będą służyć dłużej i zachowają swój wygląd niż te z PCV. Wszelkie przebarwienia, uszkodzenia czy plamy możemy usunąć samodzielnie. Nie jest to możliwe w przypadku innych okien.

W skład okuć okiennych wchodzą uszczelki i inne elementy.

Wspominamy o tym, ponieważ jest to coś, co wiele osób pomija, a ma znaczący wpływ na funkcjonalność i żywotność okien. Uszczelki z rdzą i bliznami są nie tylko nieestetyczne, ale także obniżają parametry okna takie jak izolacyjność akustyczna, współczynnik przenikania ciepła czy wodoszczelność.

Uszczelki po umyciu i wysuszeniu należy nasmarować wazeliną lub odpowiednim środkiem konserwującym. Okucia muszą być oczyszczone i naoliwione przy użyciu specjalnego środka. Warto też sprawdzić stan i dokręcić poluzowane śruby, a także wyregulować docisk i poziom swojej ramy.

Stosowanie się do powyższych zaleceń i wykonywanie dwóch przeglądów konserwacyjnych w roku zapewni długą żywotność Twoich drewnianych okien.

5/5 - (1 głos)

Warto przeczytać