Aby okna drewniane służyły przez wiele dekad, należy je regularnie czyścić i konserwować. W poniższym poradniku znajdą Państwo kilka przydatnych wskazówek dotyczących eksploatacji i konserwacji okien od Braci Nowackich.

Po pierwsze: przygotuj się do montażu

O parametrach okna i jego żywotności decyduje wiele czynników, w tym konstrukcja ramy i sposób montażu. Drewno, mimo regularnej konserwacji, może się wypaczać i niszczeć w wilgotnych pomieszczeniach.

Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%. Powyżej tej granicy drewno może pęcznieć, powodując uszkodzenia stolarki. Pomieszczenie powinno być intensywnie wietrzone podczas budowy, remontu i do czasu usunięcia wilgoci budowlanej.

Jeśli okno będzie przechowywane przez dłuższy czas przed montażem, należy je zabezpieczyć przed zabrudzeniem i zakurzeniem oraz przechowywać w przewiewnym, wentylowanym, zadaszonym pomieszczeniu.

Okna powinny być montowane pionowo , na drewnianych wspornikach, na wysokości minimum 100 mm od podłoża. 100 mm nad ziemią. Ważne jest, aby podczas przechowywania stosować przekładki z miękkiego tworzywa piankowego, które oddzielają elementy. Liczba okien opartych na sobie nie powinna być większa niż sześć sztuk.

Po drugie: montaż

Stolarka okienna powinna być montowana wyłącznie przez wykwalifikowane osoby. Montaż nieautoryzowany jest niewskazany ze względu na ryzyko uszkodzenia ramy okiennej lub utraty gwarancji od producenta. Nieprawidłowy montaż może spowodować nieszczelności, trudności z zamykaniem i otwieraniem skrzydła, a nawet uszkodzenie całego okna.

Do wykonania takich prac zaleca się instalatorów autoryzowanych przez producenta. Regulacji okuć należy dokonać po zamontowaniu stolarki okiennej.

Źródło: ROTO /VBH

Po trzecie: Operacja

W artykule Pielęgnacja okien drewnianych - poradnik, czyli co trzeba wiedzieć, napisaliśmy więcej o tym, jak dbać o okna drewniane. Podajemy techniki pielęgnacji, produkty, które są polecane oraz informacje o czynnikach, które wpływają na trwałość okien.

Okna, tak jak każdy inny produkt, muszą być właściwie użytkowane. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może prowadzić do skrócenia żywotności, odklejenia powłoki ochronnej i uszkodzeń. Ramy, futryny i okucia wymagają konserwacji dwa razy w roku.

Zaleca się utrzymywanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu poniżej 70%. Zapobiegnie to tworzeniu się skroplin na wewnętrznej szybie w pobliżu mostków termicznych. Zjawisko to zniknie po usunięciu uszczelek okiennych i wyregulowaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

NIE ciągnij za części ruchome, ani nie otwieraj/ zamykaj gwałtownie skrzydeł. Może to spowodować uszkodzenie części ruchomych i ramy, a także szyby okiennej. Powłoka ochronna na szybie nie jest odporna na zarysowania, dlatego nie wolno używać ściernych środków czyszczących ani ostrych narzędzi.

Aby zachować sprawność i niezawodność, należy ściśle przestrzegać poniższych instrukcji.

Źródło: ROTO /VBH

Jeśli zauważysz na swoim oknie nieszczelności, takie jak woda lub powietrze, zalecamy wyregulowanie okuć. Możesz to zrobić poprzez zwiększenie nacisku na rolki.

Po czwarte: regularne czyszczenie

Okna powinny być czyszczone tak często, jak wymagają tego warunki. O ile w przypadku mycia szyb nie ma żadnych ograniczeń, o tyle stolarkę zalecamy czyścić dwa razy w roku (sprawdź: Wiosenne porządki - przygotowanie okien do wiosny). Najpierw zamieść wszystkie zanieczyszczenia (błoto, gnijące liście itp.). Spłucz wodą ramy, okna i szyby. Użyj środków do czyszczenia szkła i lakierowanego drewna. Po wysuszeniu stolarki nanieś impregnat do drewna w postaci mleczka za pomocą miękkiej szmatki. Powłoka ta chroni lakier przed pękaniem, a także pomaga zapobiegać szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV i deszcz.

Do wszystkich czynności zalecamy stosowanie bezpiecznych dla drewna środków czyszczących. Używaj wyłącznie preparatów, które nie niszczą struktury lakieru, takich jak chemia gospodarcza i substancje ścierne.

Po piąte: konserwacja okresowa

regularna konserwacja okresowa jest konieczna, aby zapewnić długowieczność stolarki na oknach i utrzymać gwarancję producenta. dwa razy w roku należy przeprowadzić konserwację na wiosnę i jesień. Prace powinny obejmować ramę i ościeżnice okienne, uszczelki i okucia, zawiasy oraz elementy ruchome. Dobrze jest też, aby wszystkie czynności były odnotowywane w książce gwarancyjnej.

Jak prawidłowo konserwować okna?

  • Zacznij od sprawdzenia lakieru i uszczelek. Sprawdź luz w zawiasach. W razie potrzeby wyreguluj okucia.
  • Przynajmniej raz w miesiącu należy nasmarować ruchome części pojazdu.
  • należy konserwować dwa razy w roku lakierem ochronnym.
  • W przypadku zauważenia oznak grzyba Gus - stosować środki grzybobójcze, które nie są agresywne dla powłoki.
  • Uszczelki należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń i nasmarować wazeliną. Zaleca się wymianę uszczelki, jeśli jest ona pęknięta.
  • Jeśli zauważysz złuszczanie lub zarysowania, użyj drobnoziarnistego papieru, aby wygładzić uszkodzenia. Oczyść z wszelkiego kurzu i brudu, a następnie nałóż dwie warstwy podkładu.
  • Jeśli głębokie rysy sięgają głębokości całej warstwy farby, uszkodzone miejsce należy wygładzić papierem ściernym, zaimpregnować, a następnie pokryć dwiema warstwami farby.

Wszystkie wymienione wyżej preparaty powinny być stosowane na stolarce okiennej i posiadać atest producenta okien. Odpowiednich przedstawicieli znajdziesz u sprzedawców okien. Stosowanie substancji, które nie są dopuszczone przez producentów, może spowodować utratę gwarancji lub uszkodzenie okien. Możesz zapłacić za kontrolę przeprowadzoną przez producenta.

Zadbaj o swoje okna, a będziesz zadowolony.

Okna i drzwi Bracia Nowaccy wyróżniają się wysoką jakością wykonania, bardzo ochronną powłoką, która wytrzymuje nawet 20 lat, bez złuszczeń, przebarwień i uszkodzeń. Nie wymagają malowania, o ile przeprowadzana jest regularna konserwacja.

Opisane powyżej działania i przestrzeganie wytycznych zapewnią bezproblemowe użytkowanie okien przez kilkadziesiąt lat. To długoterminowa, opłacalna inwestycja!

5/5 - (4 głosy)

Warto przeczytać