W mediach co roku robi się głośno o smogu w sezonie grzewczym, ale także poza nim. Pomimo tego, że duże miasta mają najgorszą jakość powietrza, to mniejsze miasta i miasteczka nadal są dotknięte zanieczyszczeniami. Statystyki pokazują, że w szczytowych okresach smogu w Polsce nie ma czystych terenów. Co możemy zrobić, aby zapewnić sobie świeże powietrze, przynajmniej w naszym mieszkaniu?

Smog jest niebezpieczny

Duże miasta zdają sobie sprawę z tego, jak poważne skutki dla płuc ma smog. Z każdym oddechem unoszące się w powietrzu cząsteczki PM10 lub PM2,5 powoli, ale skutecznie zatruwają organizm. Mają one działanie rakotwórcze. Mogą powodować astmę, POChP i inne choroby układu oddechowego.

Jesteś w błędzie, jeśli myślisz, że zamknięcie okien wystarczy, aby zapobiec smogowi. Przez mikroszczeliny mogą dostać się drobne cząsteczki kurzu, zwłaszcza jeśli okna są stare lub nieszczelne. Możesz otworzyć okna, aby przewietrzyć pomieszczenie, ale poziom zanieczyszczeń wkrótce będzie taki sam jak na zewnątrz. Co możesz zrobić, aby zapewnić sobie swobodne oddychanie w mieszkaniu?

Dobra wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to jeden z najlepszych sposobów na filtrowanie powietrza. Jeśli będzie to wentylacja z odzyskiem ciepła lub rekuperacją, korzyści będą podwójne.

Rekuperacja pozwoli Ci mieć czysty dom i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dopiero wtedy system może zapewnić świetną jakość powietrza.

Rozwiązania w zakresie montażu okien

Wiele osób nie może sobie pozwolić na montaż wentylacji mechanicznej. Lepszą i tańszą alternatywą jest montaż nawiewników z filtrami antysmogowymi, które zatrzymują do 98% zanieczyszczeń. Nawiewniki te sprawdzają się w szczelnych, drewnianych oknach. Lepiej je zamontować niż otwierać, wpuszczając do pomieszczenia świeże, ale zanieczyszczone powietrze.

Można też zastosować siatki antysmogowe i przeciwpyłowe do uchylania lub otwierania okien. Może to być drogie i kosztować kilkaset złotych za metr kwadratowy. Jeśli jednak mieszkasz w pobliżu dużego stężenia lub smogu, warto zainwestować.

Oczyszczacze powietrza to świetne rozwiązanie dla alergików

Problemem jest nie tylko smog, ale również alergeny takie jak pyłki, sierść zwierząt czy roztocza. Warto rozważyć zakup oczyszczacza, który będzie filtrował pyły PM10 i PM2,5, alergeny, kurz oraz nawilżał powietrze.

Tego typu rozwiązanie ma dwie zalety: mobilność i cenę. Podstawowe urządzenia mogą kosztować kilkaset złotych, natomiast produkty z jonizacją i nawilżaniem - kilka tysięcy.

Przyczyń się do czystego powietrza

Ochrona przed smogiem to jedno. Ale masz też wpływ na stan powietrza na zewnątrz . Nie truj sąsiadów i nie pal śmieci w swoim piecu. Smog powodują głównie zanieczyszczenia z pieców (dwutlenek siarki i tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, PM10 i PM2,5).

We wrześniu 2018 roku rząd otworzył program "Czyste powietrze", w ramach którego można otrzymać dotacje na wymianę pieca, modernizację systemu grzewczego na bardziej wydajny oraz prace związane z termoizolacją. Możesz chronić swój dom przed smogiem.

5/5 - (2 głosy)

Warto przeczytać